Klimatyzacja samochodowa jest już podstawowym wyposażeniem prawie każdego samochodu. Mimo wszystko wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści jakie niesie ze sobą używanie klimatyzacji nawet w chłodne dni.
Klimatyzacja w aucie służy nie tylko by chłodzić w upalne dni, ale również ogrzewać, oczyszczać i osuszać wnętrze naszego pojazdu.
Jak działa klimatyzacja samochodowa
Układ klimatyzacji w Twoim pojeździe jest bardzo podobny do domowej lodówki. Cykliczne zmiany stanu skupienia czynnika chłodniczego z ciekłego w lotny wywołują znaczne obniżenie temperatury gazu dzięki czemu schładza on powietrze za pośrednictwem wymiennika ciepła tak zwanego (parownika). Powietrze przechodzące przez parownik zostaje schodzone oraz za pomocą nawiewu wpuszczone do kabiny.
Korzyści z korzystania z klimatyzacji
Dobrze utrzymana i serwisowana klimatyzacja filtruje zanieczyszczenia, które znajdują się we wnętrzu samochodu, redukuje wilgotność powietrza, a tym samym znacznie poprawia komfort jazdy i zwiększa czujność za kierownicą. Optymalna temperatura podczas podróży ma wpływ na koncentracje. Dowodzą tego wnikliwe badania słynnego automobilklubu z Niemiec o nazwie ADAC. Optymalna temperatura w pojeździe to 19-22°C. Klimatyzacja automatyczna, wielostrofowa powinna automatycznie dobrać parametry, aby zapewnić komfort podczas podróżowania. Obsługa Klimatyzacji ogranicza się wtedy tylko do ustawienie wymaganej temperatury powietrza.
Klimatyzacja manualna wymaga, sterowania ręcznego. Szybkie wychłodzenie wnętrza samochodu może wywołać przeziębienie u pasażerów, zwiększyć apetyt na paliwa, lub nawet uszkodzić niektóre skórzane elementy tapicerki.
Zaniedbanie układu klimatyzacji może mieć zły wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy:
- zanieczyszcza powietrze które wdychamy podczas jazdy
- Zwiększenie apetytu na paliwo
- Uciążliwy zapach spowodowany grzybami i bakteriami
- Mało efektywne chłodzenie powietrza
- Słyszalny hałas po uruchomieniu klimatyzacji
- powoduje wilgoć która przyczynia się parowaniu szyby
Czynniki wpływające bezpośrednio na stan klimatyzacji:
- uruchamianie klimatyzacji kilka razy w tygodniu aby kompresor zachował sprawność
- czyszczenie parownika środkami przeciwbakteryjnymi, które zwalczają nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje
- kontrolowanie raz w roku, ilość czynnika.
Przed wizytą w serwisie, najlepiej jest wyczyścić dokładnie wloty powietrza do wnętrza. Przewietrz wnętrze auta, wysusz dywaniki i kryjącą się pod nimi wykładzinę podłogową.
Najpopularniejszą metodą czyszczenia klimatyzacji jest ozonowanie wnętrza. Zazwyczaj usuwa przykry zapach i niszczy drobnoustroje w przewodach wentylacyjnych i w całej kabinie samochodu. W niektórych przypadkach konieczna jest dezynsekcja parownika.
Serwisowanie klimatyzacji musi odbywać się tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych serwisowych. Złożona budowa oraz fakt że układ klimatyzacji pracuje pod wysokim ciśnieniem wymaga odpowiedniego sprzętu serwisowego, oraz wyszkolonego pracownika. Niepoprawnie przeprowadzony serwis klimatyzacji to zbyt krótkie odgrzybianie klimatyzacji, nieumiejętne mechaniczne czyszczenie parownika klimatyzacji i brak kontroli czy kanał odprowadzający skropliny jest drożny. Niektóre serwisy skracają czasu przez który jest wytwarzana jest próżnia która jest konieczna do prawidłowego usunięcia pozostałej ilości czynnika chłodzącego oraz wilgoci, co może wpływać negatywnie na wydajność układu klimatyzacji.
Jeśli czujesz uciążliwą woń wydobywającą się wentylacji po zimie, może być to pierwszą oznaką bardziej złożonego problemu!
Filtr kabinowy na straży czystego powietrza w kabinie
Podczas serwisu klimatyzacji, zwróć uwagę na filtr kabinowy (przeciwpyłkowy). Filtr wyłapuje szereg szkodliwych dla zdrowia substancji: pył z opon i okładzin hamulcowych, pleśń, piasek, insekty, liście i wiele innych zanieczyszczeń. Jeśli jest zatkany, niekorzystnie wpływa na efektywność klimatyzacji i wentylacji w pojeździe. Wymieniaj go raz w roku, lub po ok 20-22 tys. km. Możesz wybierać pomiędzy zwykłym filtrem lub węglowym, który wydajniej pochłania nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia. Jest stosunkowo droższy lecz wystarcza na dłużej niż standardowy.
Zapchany filtr kabinowy możesz poznać po ciemnych kłaczkach lub osadzie który zbiera się na desce rozdzielczej Twojego auta
Klimatyzacja powinna zapewnić pasażerom Twojego samochodu komfort przede wszystkim termiczny oraz czyste świeże powietrze bez bakterii. Zadbaj, aby samochód którym się poruszasz był bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu dla Ciebie i Twoich bliskich. Umów się na wizytę w naszym serwisie Premio JW13 i skorzystaj z promocji na przegląd klimatyzacji! W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt.